28.08.2014

Dawca pamięci / The Giver

Opis: W fikcyjnym świecie bez wad oraz uczuć, nastoletni Jonas zostaje wybrany i szkolony przez poplecznika, by odbierać wspomnienia społeczeństwu.

Gatunek : Dramat, Sci-fi
Polska premiera: 22 sierpnia 2014

Nasza recenzja:

 Główny bohater, Jonas, żyje w świecie "zaprojektowanym". Niektórzy by mogli nawet powiedzieć, że idealnym. Każdy ma to samo : taki sam dom, ubrania. Niestety ludzie nie mogą wyrażać swoich opinii. W świecie Jonasa nie ma żadnych konfliktów. Mieszkańcom usunięto z pamięci wojny, a co za tym idzie uczucia takie jak cierpienie, ale i przyjemniejszych uczuć typu miłość. W tym świecie jednak istnieją takie osoby które "przechowują" pamięć. Są nazywani Dawcami. Tytułowy Dawca ma przekazać bohaterowi ( Jonasowi) wspomnienia których nie ma nikt ze społeczeństwa.  Jonas przekonuje się, że ceną jaką płacą za nie pamiętanie przeszłości jest wysoka, więc postanawia się zbuntować i przywrócić pamięć mieszkańcom swojego świata.
 Film rozpoczyna się od scen czarno-białych dzięki którym możemy ocenić świat bohaterów. Z czasem pojawiają się na ekranie kolory. Widz oglądając ekranizację książki może przez te 1,5h stać się Jonasem albo innym mieszkańcem tego świat i sam ocenić która perspektywa życia jest lepsza : ta nasza, realna czy też ta zekranizowana przez Philip'a Noyce'go.
 Uważamy, że jest on godny polecenia. Nie trzeba być wielkim fanem tego typu filmów aby docenić tą produkcję. :)

Serdecznie zapraszamy do kin na "Dawce pamięci " :D 

Brak komentarzy: